Egyszer már összeszedtünk egy csokorra való túraötletet az Ír-szigeten, azt itt mind elolvashatjátok és válogathattok, hova szeretnétek igazán menni, ha a szigeten túrázni lenne kedvetek. De még azon a listán sincs rajta ez a hely, amelyikről ma írok nektek. Ehhez persze a sziget egyik legészakibb csücskéig kell utazni, márpedig Donegalba, ami arról híres, hogy az egyik legfelfedezetlenebb és legvadabb térsége még az Atlanti-partvidéknek is (Wild Atlantic Way), és itt is irány Horn Head....
Horn Head egy külön félszigetet alkot, a Sheephaven-öböl része. Valószínűleg a legdrámaibb és az egyik legvadabb a csodálatos donegali félszigetek közül. Az óceán igazi erejét tapasztalhatod meg, ami nem csak a vízben, a hullámokban, hanem az azt messziről hozó szelek erejében, és a természet egészen vadul harmonikus összjátékában is megnyilvánul. Ennek persze az is elemi része, hogy akár 10 perc leforgása alatt 4 évszaknyi időjárást is átélhetsz, így erre érdemes előre felkészülni és a megfelelő felszerelésben (réteges öltözködés, sapka, szél- és vízálló hosszabb dzseki, túrabakancs) nekivágni a kirándulásnak.
Számos látványos kilátóhely közül kettőt emelnék ki a túra mentén, az egyik kint a fok végén, ahol főleg a 150-180 m magas, tajtékzó hullámokba zuhanó sziklafalak és egy árkádos sziklakapu uralja a kilátást. A másik pedig délebbre, ahol Dunfanaghyra (ez a legközelebbi település) lehet rálátni a háttérben húzódó Muckish és Derryveagh hegyekkel. Mivel az óceáni sziklaperemek kedvelt költőhelye számos tengeri madárfajnak, érdemes távcsővel is felszerelkezni. Azzal a közeli Tory Island-et is jobban megfigyelhetjük.
Maga a Horn Head Loop-ra keresztelt út egy része autóval is bejárható. Akiket érdekelnek többezer éves kőkorszaki emlékhelyek, azok a félszigeten autózva számos dolment is útba ejthetnek. Figyeljétek a jelzéseket, és legfőképp a tájat, mert néha egyáltalán nincs jelölés, de azon kapod magad, hogy a birkákkal pöttyözött barna tájban ott figyel egy 5000-6000 éves dolmen. Az út nagyon keskeny, de jópár helyen alakítottak ki öblöket, hogy előzni lehessen, vagy elengedni a szembejövő forgalmat.
A McSwyne's Gun néven elhíresült 'fúvólyuk' a félsziget nyugati oldalán található. Nagyobb viharok idején 60-90 méter magasra is felcsaptak itt a hullámok, ahogy a víz hatalmas erővel átpréselődött a szűkebb járaton, és a hangját 10-15 km-re is lehetett hallani. Még mindig működik, de nem annyira látványos már és könnyen beszívhat a víz, ha túl közel merészkedik vki, így ebben az esetben a kíváncsiságunkat érdemes inkább visszafogni:) A fúvólyukakhoz (több is van) külön túraút is vezet, íme egy rajzos térkép hozzá: